Artykuł sponsorowany

Czym różni się gimnastyka artystyczna od sportowej?

Czym różni się gimnastyka artystyczna od sportowej?

Gimnastyka to dyscyplina, która od lat fascynuje zarówno zawodników, jak i widzów na całym świecie. W Polsce również cieszy się dużą popularnością, a polscy gimnastycy zdobywają liczne medale na międzynarodowych zawodach. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją dwie odmiany tej dyscypliny – gimnastyka artystyczna i sportowa. Jakie są ich różnice i co je wyróżnia? Zapraszamy do lektury!

Czym cechuje się gimnastyka sportowa, a czym artystyczna?

Gimnastyka sportowa, znana również jako gimnastyka artystyczna męska, skupia się przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń siłowych, precyzyjnych i technicznych. Zawodnicy rywalizują na sześciu różnych przyrządach, takich jak kółka, drążek czy poręcze. W tej odmianie gimnastyki kluczowe jest osiągnięcie perfekcji w każdym z ćwiczeń oraz zdobycie jak największej liczby punktów za ich wykonanie. Gimnastyka sportowa w Łasku i innych miastach Polski ma długą tradycję i wielu znakomitych przedstawicieli. Jednym z nich jest Leszek Blanik, który zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Jego sukcesy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania tą dyscypliną w naszym kraju.

Gimnastyka artystyczna, zwana również gimnastyką rytmiczną, to odmiana skierowana głównie do kobiet. W jej przypadku kluczowe jest połączenie harmonii, elegancji i ekspresji podczas wykonywania ćwiczeń. Zawodniczki rywalizują ze sobą na macie, używając różnych rekwizytów, takich jak piłka, obręcz, lina czy wstążka. W Polsce gimnastyka artystyczna zdobywa coraz większą popularność, a polskie zawodniczki osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej. Przykładem może być Anna Gurbanova, która zdobyła brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w 2020 roku. Jej osiągnięcia motywują młode zawodniczki do pracy nad swoimi umiejętnościami.

Choć zarówno gimnastyka sportowa, jak i artystyczna mają wiele wspólnych elementów, to różnią się one pod względem treningu i oceny zawodników. W przypadku gimnastyki sportowej nacisk kładziony jest na rozwój siły, wytrzymałości i precyzji, a zawodnicy muszą wykazać się doskonałą techniką oraz zdolnością do szybkiego podejmowania decyzji. W gimnastyce artystycznej natomiast najważniejsze są umiejętności taneczne, plastyczność ruchów i ekspresja.