Artykuł sponsorowany

Czym są i jak działają magazyny energii do fotowoltaiki?

Czym są i jak działają magazyny energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii do fotowoltaiki stał się niezwykle ważny w ostatnich latach, zwłaszcza w Polsce, gdzie rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. W miarę jak coraz więcej osób instaluje panele słoneczne na dachach swoich domów i firm, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na skuteczne i wydajne systemy magazynowania energii. W tej dziedzinie technologia stale się rozwija, a innowacje wprowadzane na rynek sprawiają, że magazyny energii są coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo.

Systemy magazynowania energii

Systemy magazynowania energii to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej, gdyż pozwalają na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii słonecznej do późniejszego wykorzystania. Istnieje wiele różnych typów magazynów energii, ale najbardziej popularne są baterie litowo-jonowe, które są lekkie, kompaktowe i charakteryzują się wysoką gęstością energetyczną. Inne opcje to baterie kwasowo-ołowiowe, które są tańsze, ale mają niższą żywotność i większą masę. Na rynku dostępne są także baterie sodowo-siarczanowe oraz przepływowe, które mają swoje unikalne zalety i wady.

Korzyści z magazynowania energii

Magazynowanie energii przynosi wiele korzyści dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych. 

  • Po pierwsze, pozwala na zwiększenie samowystarczalności energetycznej, gdyż energia ze słońca może być wykorzystywana również wtedy, gdy słońce nie świeci. 

  • Po drugie, magazyn energii może pomóc w obniżeniu rachunków za prąd, gdyż pozwala na wykorzystanie przechowywanej energii zamiast kupowania jej od dostawcy. 

  • Po trzecie, magazyny energii mogą pełnić rolę zabezpieczenia przed awariami sieci energetycznej, gdyż pozwalają na utrzymanie zasilania w sytuacji przerw w dostawie prądu.

Dofinansowanie i wsparcie dla magazynów energii

W Polsce istnieje kilka programów dofinansowania i wsparcia dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw, które chcą zainwestować w magazyny energii do fotowoltaiki. Jednym z nich jest program "Mój Prąd", który oferuje dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie nawet do 50% kosztów inwestycji. Ponadto, istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz preferencyjnych kredytów bankowych przeznaczonych na inwestycje w odnawialne źródła energii.