Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo stosować pastę na odsłonięte szyjki zębowe?

Jak prawidłowo stosować pastę na odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe to problem, z którym zmaga się wiele osób. Ból i dyskomfort podczas jedzenia czy szczotkowania zębów mogą być niezwykle uciążliwe. Na szczęście istnieją specjalistyczne pasty do zębów, które pomagają w walce z tym schorzeniem.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów

Przy wyborze pasty do zębów ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej skład. Dobrej jakości pasta na odsłonięte szyjki zębowe powinna zawierać fluorki czy hydroksyapatyt, które wzmacniają szkliwo i zmniejszają wrażliwość zębów. Ponadto warto wybrać produkt o niskiej współczynniku ścieralności (RDA), aby nie uszkodzić jeszcze bardziej odsłoniętych szyjek. Warto również sprawdzić, czy pasta posiada działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Może to dodatkowo wspomóc proces leczenia. Przed zakupem warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który pomoże dopasować odpowiednią pastę do indywidualnych potrzeb.

Stosowanie pasty – kiedy i jak często?

Aby osiągnąć najlepsze efekty, pasta na odsłonięte szyjki zębowe powinna być stosowana regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto również zastosować ją po każdym posiłku, aby zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością używanej pasty – wystarczy niewielka ilość wielkości ziarna grochu. Zbyt duża porcja pasty może prowadzić do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej oraz nadmiernego zużycia produktu. Pamiętaj także, że używanie pasty na odsłonięte szyjki zębowe nie zwalnia z regularnych wizyt u stomatologa.

Technika szczotkowania z użyciem pasty

Oprócz stosowania odpowiedniej pasty, ważna jest również technika szczotkowania zębów. Zaleca się używanie miękkiej szczoteczki do zębów, która nie uszkodzi delikatnych tkanek jamy ustnej. Szczotkowanie powinno być wykonywane delikatnymi, okrężnymi ruchami, starając się dotrzeć do wszystkich powierzchni zębów. Szczególną uwagę należy zwrócić na odsłonięte szyjki zębowe. Warto wtedy przyłożyć pastę bezpośrednio na nie i delikatnie masować przez kilka sekund. Po szczotkowanie należy dokładnie przepłukać usta wodą, aby usunąć resztki pasty i bakterie. Warto również zainwestować w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej, które uzupełnią codzienną higienę jamy ustnej.

Stosując się do powyższych zaleceń, można skutecznie zmniejszyć dolegliwości związane z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Pamiętaj jednak, że regularne kontrole stomatologiczne oraz dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowego uśmiechu.