Artykuł sponsorowany

Jakie lakiery do podłóg drewnianych są najczęściej stosowane?

Jakie lakiery do podłóg drewnianych są najczęściej stosowane?

Drewniane podłogi są nie tylko piękne, ale także trwałe i funkcjonalne. Aby jednak zachować ich wyjątkowy wygląd przez długie lata, warto zastosować odpowiednie lakiery do podłóg drewnianych. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej stosowanym lakierom na rynku, które zabezpieczają drewno przed uszkodzeniami i zapewniają estetyczny wygląd.

Jakie są rodzaje lakierów do podłóg drewnianych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów do podłóg drewnianych, które różnią się między sobą właściwościami oraz sposobem aplikacji. Najpopularniejsze z nich to lakiery poliuretanowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i zadrapania. Kolejnym typem są lakiery wodorozcieńczalne, które są przyjazne dla środowiska oraz zdrowia użytkowników, ze względu na niską zawartość lotnych związków organicznych (VOC). Ponadto, warto wspomnieć o lakierach olejnych, które nadają drewnu naturalny wygląd i dobrze chronią je przed wilgocią.

Wybór odpowiedniego lakieru do drewna w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków, w jakich podłoga będzie eksploatowana. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak rodzaj drewna, stopień jego twardości oraz intensywność użytkowania podłogi. Przykładowo, dla podłóg w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze czy kuchnie, warto wybrać lakiery poliuretanowe lub wodorozcieńczalne. Natomiast dla podłóg w sypialniach czy salonach, gdzie ruch jest mniejszy, można zastosować lakiery olejne.

Jak prawidłowo aplikować lakier do podłóg drewnianych?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty przy aplikacji lakieru do podłóg drewnianych, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, przed nałożeniem lakieru należy dokładnie przygotować powierzchnię drewna - oczyścić ją z kurzu i brudu oraz wykonać szlifowanie. Po drugie, ważne jest stosowanie się do instrukcji producenta dotyczących czasu schnięcia poszczególnych warstw lakieru oraz ilości nakładanych warstw. Wreszcie, warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia do aplikacji lakieru, takie jak pędzle czy wałki malarskie, które zapewnią równomierne rozprowadzenie produktu na powierzchni podłogi.