Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między protezami stałymi i ruchomymi?

Jakie są różnice między protezami stałymi i ruchomymi?

Decyzja o wyborze odpowiedniej protezy zębowej może być trudna, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Na rynku dostępne są różne rodzaje protez, a dwa z nich to protezy stałe i ruchome. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze różnice między tymi dwoma rodzajami protez, aby ułatwić Państwu podjęcie właściwej decyzji.

Jakie są zalety protez stałych?

Protezy stałe, takie jak korony czy mosty, są mocowane na stałe do istniejących zębów lub implantów. Dzięki temu zapewniają one większą stabilność i komfort użytkowania niż protezy ruchome. Ponadto, ze względu na swoją konstrukcję, protezy stałe są bardziej estetyczne i naturalnie wyglądające niż ich ruchome odpowiedniki. Wiele osób ceni sobie również fakt, że protezy stałe nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani wyjmowania na noc, co przekłada się na większą wygodę w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że koszt wykonania i założenia protez stałych może być wyższy niż w przypadku protez ruchomych.

Protezy ruchome, takie jak szkieletowe czy akrylowe, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które straciły większość lub wszystkie zęby. Stomatolog w Kielcach podkreśla, że tego rodzaju protezy są łatwe do zaadaptowania i mogą być stosowane nawet w przypadku braku odpowiedniej ilości zębów do zamocowania protezy stałej. Protezy ruchome są również tańsze niż protezy stałe, co może być istotnym czynnikiem decyzyjnym dla niektórych pacjentów. Należy jednak pamiętać, że protezy ruchome wymagają regularnej pielęgnacji oraz wyjmowania na noc, co może być dla niektórych osób uciążliwe.

Kiedy warto zdecydować się na implanty zamiast protez?

Implanty zębowe są kolejnym rozwiązaniem dla osób borykających się z brakiem zębów. Implanty są chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki i stanowią trwałe i stabilne oparcie dla koron czy mostów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty nie powodują dyskomfortu ani ograniczeń w jedzeniu czy mówieniu. Ponadto, implanty mają pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ zapobiegają resorpcji kości szczęki oraz przesuwaniu się pozostałych zębów. Należy jednak pamiętać, że implanty są droższym rozwiązaniem niż protezy, a ich założenie wymaga zabiegu chirurgicznego.