Artykuł sponsorowany

Materac piankowy - rodzaje pianek

Materac piankowy - rodzaje pianek

Materace piankowe cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących komfortowego i trwałego rozwiązania do spania. Dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej trzem rodzajom pianek stosowanych w produkcji materaców, aby pomóc Ci wybrać najlepszy dla siebie.

Pianka poliuretanowa (PUR)

Pianka poliuretanowa, znana również jako pianka PUR, to najbardziej popularny i powszechnie stosowany rodzaj pianki w materacach. Jest lekka, elastyczna i wytrzymała, co sprawia, że dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia komfortowe podparcie. Pianka ta jest również przystępna cenowo, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób szukających materaca o dobrym stosunku jakości do ceny. Warto jednak zwrócić uwagę na gęstość pianki – im większa gęstość, tym materac będzie trwalszy i bardziej odporny na odkształcenia.

Pianka wysokoelastyczna (HR)

Pianka wysokoelastyczna, zwana również pianką HR, to ulepszona wersja pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się większą sprężystością i zdolnością do szybkiego powrotu do pierwotnego kształtu po obciążeniu. Dzięki temu materac piankowy z pianką HR jest bardziej komfortowy i trwały niż te wykonane z tradycyjnej pianki poliuretanowej. Ponadto pianka wysokoelastyczna cechuje się lepszą wentylacją, co przekłada się na lepsze odprowadzenie wilgoci i utrzymanie świeżości materaca. Materace z pianką HR są zwykle droższe od tych z pianką PUR, ale warto rozważyć tę opcję ze względu na wyższą jakość i trwałość.

Pianka termoelastyczna (memory foam)

Pianka termoelastyczna, znana również jako memory foam, to rodzaj pianki, który reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając doskonałe podparcie i ulgę dla punktów nacisku. Po zdjęciu obciążenia powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu. Materace z pianką termoelastyczną są szczególnie polecane osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa, stawów czy mięśni, ponieważ pomagają w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała i zmniejszeniu nacisku na newralgiczne punkty. Warto jednak pamiętać, że memory foam ma tendencję do gromadzenia ciepła, co może być niekomfortowe dla osób o wysokiej potliwości. Ponadto, materace z pianką termoelastyczną są zazwyczaj droższe od innych rodzajów materaców piankowych.