Artykuł sponsorowany

W jaki sposób montuje się panele fotowoltaiczne na dachu?

W jaki sposób montuje się panele fotowoltaiczne na dachu?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu to inwestycja, która pozwala na czerpanie zielonej energii prosto ze słońca. Aby jednak cały system działał sprawnie i efektywnie, kluczowe jest prawidłowe przygotowanie dachu do montażu oraz odpowiednie mocowanie paneli. W poniższym artykule szczegółowo omówimy etapy takiego procesu, aby każdy właściciel mógł świadomie podjąć decyzję o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na swoim dachu.

Przygotowanie dachu do montażu

Przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych, należy dokładnie sprawdzić stan dachu oraz jego konstrukcję. Eksperci podkreślają, że pierwszym krokiem jest ocena nośności dachu – nie tylko pod względem statystyki, ale także w kontekście możliwości przeniesienia dodatkowego obciążenia przez poszczególne elementy konstrukcji dachowej.

Należy uwzględnić również kierunek nachylenia dachu – im większy kat nachylenia, tym lepsza wydajność paneli fotowoltaicznych. W Polsce idealne wartości oscylują w granicach 30–45 stopni. Istotne jest też ustalenie kierunku, w którym będą umiejscowione panele, aby zapewnić im jak największą ekspozycję na słońce. W naszym kraju optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli na dachu południowym lub zachodnim.

Sposoby mocowania paneli

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu może być przeprowadzany na różne sposoby – zależnie od rodzaju dachu, jego konstrukcji oraz materiału pokrycia dachowego. Wyróżniamy głównie trzy metody mocowania paneli na dachu płaskim, dachu skośnym oraz balastowym.

  • Dach płaski

W przypadku dachów płaskich, panele fotowoltaiczne Hyundai mogą być montowane na specjalnych konstrukcjach stalowych lub aluminiowych. Są one umieszczane bezpośrednio na powierzchni dachu, a kąt nachylenia modułów można regulować według własnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne ze względu na optymalizację pracy paneli w zależności od pory roku.

  • Dach skośny

Natomiast na dachach skośnych stosuje się systemy montażowe, które opierają się na uchwytach i szynach zamocowanych do więźby dachowej. Uchwyty te są przymocowane do krokwi lub łat, a panele są montowane na szynach. Wybór odpowiednich elementów mocujących zależy od rodzaju pokrycia dachowego, np. dachówki ceramiczne czy blachodachówki.

  • Dach balastowy

Dach balastowy stosuje się przede wszystkim na budynkach o niewielkiej nośności dachu, gdzie nie jest możliwe przeniesienie dodatkowego obciążenia na konstrukcję dachu. W takim przypadku panele są montowane na specjalnych podstawach balastowych, które stabilizują system fotowoltaiczny za pomocą ciężaru balastu, np. kostki brukowej czy kamienia.