Artykuł sponsorowany

Wymiary i cechy charakterystyczne bramek do piłki ręcznej

Wymiary i cechy charakterystyczne bramek do piłki ręcznej

W piłce ręcznej bramki odgrywają kluczową rolę, gdyż to właśnie w nich zawodnicy próbują umieścić piłkę, aby zdobyć punkty dla swojej drużyny. Warto zatem przyjrzeć się bliżej wymiarom i cechom charakterystycznym bramek do piłki ręcznej, które muszą spełniać określone przepisy i normy. W artykule przedstawimy trzy aspekty tego zagadnienia - wymiary bramek, ich konstrukcję oraz rodzaje używanych siatek.

Jakie są cechy charakterystyczne bramek do piłki ręcznej?

Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), wymiary bramek do piłki ręcznej wynoszą 3 metry szerokości i 2 metry wysokości. Szerokość słupków i poprzeczki nie może przekraczać 8 centymetrów. Warto dodać, że te same wymiary obowiązują zarówno w grach seniorskich, jak i juniorskich. Bramki muszą być umocowane do podłoża lub ściany hali sportowej w sposób stabilny i bezpieczny, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom podczas rywalizacji.

Bramki do piłki ręcznej są zbudowane z dwóch pionowych słupków oraz jednej poziomej poprzeczki. Materiały używane do ich produkcji to głównie aluminium lub stal, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i trwałość konstrukcji. W zależności od modelu, bramki mogą być również wykonane z tworzyw sztucznych, które są lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Ważne jest jednak, aby konstrukcja była solidna i odporna na uszkodzenia, a także spełniała wymogi bezpieczeństwa.

Siatki w bramkach do piłki ręcznej mają za zadanie zatrzymać piłkę, która wpadła do bramki, a także chronić zawodników przed ewentualnymi urazami. Siatki muszą być wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości, takich jak polipropylen czy nylon. Ich oczka powinny mieć wielkość od 10 do 12 centymetrów, aby zapewnić skuteczne zatrzymanie piłki. Siatki mocowane są do słupków i poprzeczki za pomocą specjalnych zaczepów lub haczyków, które utrzymują je na właściwym miejscu i zapewniają odpowiednią napiętość.

Wiedza na temat wymiarów i cech charakterystycznych bramek do piłki ręcznej może okazać się przydatna zarówno dla zawodników, trenerów, jak i organizatorów zawodów. Dzięki przestrzeganiu przepisów i norm dotyczących bramek, można zapewnić uczestnikom gry bezpieczne i sprawiedliwe warunki rywalizacji.