Artykuł sponsorowany

Lampy awaryjne LED, czyli innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie

Lampy awaryjne LED, czyli innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie

Lampy awaryjne LEDowe przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz oszczędności energii. Dzięki swoim zaletom, takim jak długa żywotność, wysoka jakość światła czy niskie zużycie energii, stają się coraz bardziej popularne w Polsce i na świecie.

Zalety technologii LED w oświetleniu awaryjnym

Lampy awaryjne LEDowe to nowoczesne źródła światła, które charakteryzują się wieloma zaletami w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Po pierwsze, diody LED zużywają znacznie mniej energii niż żarówki halogenowe czy świetlówki kompaktowe, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko. Po drugie, żywotność lamp LEDowych jest znacznie dłuższa – nawet do 50 000 godzin pracy, co oznacza mniejszą ilość odpadów i oszczędności na wymianie źródeł światła. Po trzecie, diody LED emitują światło o wysokiej jakości, które nie migocze i nie powoduje efektu żółtego światła, co przekłada się na lepsze warunki pracy i bezpieczeństwo użytkowników.

Zastosowanie lamp awaryjnych LEDowych w różnych obiektach

Lampy awaryjne LEDowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach, gdzie wymagane jest oświetlenie awaryjne. Są to między innymi szpitale, szkoły, hotele, centra handlowe, obiekty przemysłowe czy biurowce. W przypadku awarii zasilania, lampy te automatycznie włączają się, zapewniając odpowiednią widoczność i umożliwiając ewakuację osób przebywających w danym obiekcie. Ponadto, lampy awaryjne LEDowe są często stosowane jako oznaczenie dróg ewakuacyjnych, wyjść ewakuacyjnych czy miejsc pierwszej pomocy, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia.

Normy i przepisy dotyczące oświetlenia awaryjnego LEDowego

W Polsce obowiązują konkretne normy i przepisy dotyczące oświetlenia awaryjnego, które muszą być spełnione przez producentów i instalatorów lamp awaryjnych LEDowych. Jednym z podstawowych wymogów jest spełnienie normy PN–EN 1838, która określa minimalne wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego w budynkach użyteczności publicznej. Ponadto, lampy awaryjne LEDowe muszą być zgodne z wymogami dotyczącymi oznakowania ewakuacyjnego (PN–EN ISO 7010) oraz posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Warto również pamiętać, że instalacja oświetlenia awaryjnego powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego elektryka, który zadba o prawidłowe podłączenie i funkcjonowanie systemu.